Correll BXT24R-15 Gray Granite Top and Black Base Round Bar, Café and Break Room Table, 24"
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
05
quantity
Product details
Category
Correll café, & break room table • part no. Bxt24r-06 • high pressure laminate top • backer sheet on underside of table helps protect against moisture entering the underside of the top causing warping • round shaped • medium Oak colored top • 24 inch table top with 22 inch base • black 29 inch cast iron base and steel column • black t-mold edging • laminate top tables offers exceptional value with a smooth writing surface. • heavy duty yet portable for easy storage. Ideal for demanding environments such as homes, Public and commercial spaces including offices, schools and places of worship • Nylon leveling guides • meets BIFMA standards. You can count on Correll: Correll was established in 1969 and has been in business for over 40 years. With our outstanding customer service, innovative new product lines, and the largest selection of folding tables available from any manufacturer, now, more than ever, you can count on Correll. In an Age where it seems like everything is imported, over 90 percent of Correll products are still made in the USA at our Factory in Arkansas. Table tops made in the USA bases and columns imported.
  • 1-1/4" High pressure laminate top with Backer sheet to prevent warping
  • 24" Gray Granite colored Round top
  • Textured black cast iron base and top spider with 3" diameter steel column
  • Nylon leveling guides for easy leveling and sturdy placement
  • Avaiable in both table and bar stool / pub height
UPC 020976024152
Size 24"Rd x 29" Tall
Brand CORRELL, INC.
Color Gray Granite
Style 29" High